آمریکا باس تشکیلات خودگردان را تهدید کردایرنا: سفیر آمریکا در تل آویو باس تشکیلات خودگردان فلسطین را به کنار گذاشتن از مذاکرات سازش در صورت خودداری وی از بازگشت به گفت و گو با رژیم صهیونیستی تهدید کرد.

به نقل از شبکه نویسنده فلسطینی معا، «دیوید فریدمن» گفت: اگر محمود عباس به مخالفت برای بازگشت به مذاکره با اسرائیل ادامه دهد به طور حتم دنبال طرف دیگری برای مذاکره خواهیم بود.

سفیر آمریکا در گفت و گو با کانال ۱۰ تلویزیون اسرائیل با اشاره به سخنان «ابومازن» که فریدمن را «توله سگ» خطاب کرده بود، گفت که این اظهارات تاثیری بر او نداشته است.

محمود عباس ۲۴ دی ماه ۹۶ در واکنش به تصمیم باس جمهوری آمریکا، این اقدام را به منزله پایان قرارداد سال ۱۹۹۳ اسلو (۱۳۷۲) خواند و گفته بود: طرح آمریکایی برای پیشبرد مذاکرات سازش که ترامپ آن را «معامله قرن» خوانده «سیلی قرن» به فلسطینیان است.

این اظهارات خشم مقام های واشنگتن را برانگیخت، به گونه ای که «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد با ابراز خشم از اظهارات باس تشکیلات خودگردان مدعی شد، عباس به باس جمهوری آمریکا اهانت کرده و میانجیگری واشنگتن در روند صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها را نپذیرفته است.

از زمان اشغال سرزمین فلسطین توسط صهیونیست ها، همواره کنفرانس هایی به نام و بهانه صلح برای حل وفصل این اختلاف ها صورت گرفته، مذاکراتی که تقریبا تمامی آنها تاکنون بی نتیجه بوده و تاثیر چندانی در آرامش ساکنان این منطقه نداشته است.

آخرین دور مذاکرات میان تشکیلات خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی در آوریل ۲۰۱۴ میلادی به علت مخالفت این رژیم با توقف شهرک سازی و آزادی اسیران قدیمی فلسطین متوقف شد.