اعتصاب بازار «بانه» ۲۱ روزه شداعتمادآنلاین: جمال اعتماد باس شورای شهر بانه در گفت‌وگویی درباره اعتصاب بازاریان این شهر اظهار کرد: اعتصاب همچنان با گذشت ۲۱ روز ادامه دارد و هم‌زمان هیچ تغییری هم در وضعیت مرزها ایجاد نشده است. در هفته گذشته آقای خسرو تاج (معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت) به همراه آقای حیدری (مدیرکل امور مرزی وزارت کشور) با هیئتی به اینجا آمدند و با بازاریان و معتمدین محلی صحبت و وضعیت را بررسی کردند. قرار شد در اولین جلسه هیئت دولت این موضوع مطرح شود. اولین جلسه هم فردا برگزار می‌شود و کل مردم منتظر برگزاری جلسه هیئت دولت و طرح این موضوع در آن هستند. اگر تغیری حاصل شود، بانه می‌تواند به روال عادی برگردد.

او تأکید کرد:‌ الآن واقعاً اگر بازاریان مغازه‌های خود را باز کنند چیزی برای خریدوفروش ندارند. مردم اینجا از صفر تا صد به مرز وابسته‌اند. ما همه پدربزرگانمان نیز مرزدار بودند و درآمدشان از مرز بوده است.

باس شورای شهر بانه درباره خبر قطعی اینترنت این شهر اظهار کرد: از چهارشنبه اینترنت بانه به‌طور کامل قطع شد. الآن وصل شده ولی خیلی ضعیف است و امکان استفاده از آن وجود ندارد. مردم می‌گویند که به خاطر قطع ارتباطات و عدم هماهنگی آن را قطع کرده‌اند. با این‌ وجود اعتصاب همچنان ادامه دارد.

اعتماد ادامه داد: تابه‌حال بیش از ۲۰ جلسه در فرمانداری بانه با حضور بازاریان و معتمدین محلی برگزار کرده‌ایم و چند باری هم با استاندار جلسه داشته‌ایم. استاندار می‌گوید خویشتن‌دار باشید و مغازه‌ها را بازکنید و ما هم پیگیر هستیم ولی مردم تمایلی ندارد که مغازه‌ها را باز کنند چون جنسی برای فروش ندارند.

باس شورای شهر بانه تصریح کرد: واقعاً اگر مرز باز نشود برای بانه و شهرهای اطراف مشکل ایجاد می‌شود. ما هرجایی که ممکن باشد رفتیم و تماس گرفته‌ایم ولی با هرکسی که صحبت می‌کنیم، می‌گوید در حوزه اختیارات من نیست. ما از هرکسی که دستش می‌رسد و می‌تواند کاری کند از رهبری و باس‌جمهوری می‌خواهیم که کاری کنند چون مردم برای زندگی روزمره خود نیز دچار مشکل شده‌اند. امروز تنها چند سوپرمارکت باز شدند ولی باقی مغازه‌ها همه تعطیل هستند.

اعتماد افزود: هرکسی می‌تواند، برای مردم بانه کاری کند. مردم بانه برای انقلاب زحمت‌کشیده‌اند، شهید داده‌اند، اینجا جبهه بوده است ما جانباز داده‌ایم، هر طور صلاح می‌دانند کاری کنند که مردم بتوانند ارتزاق کنند. این بحث چیزی جز وضعیت زندگی روزمره مردم نیست و این رسانه‌های بیگانه هم سوءاستفاده می‌کنند من بارها گفته‌ام که به آن‌ها هیچ ربطی ندارد و این‌یک بحث داخل کشوری و صنفی است.