بزرگداشت زهره زرشناس برگزار می‌شودمراسم بزرگداشت زهره‌ زرشناس – زبان‌شناس، ایران‌شناس و باستان‌شناس – برگزار می‌شود.

به گزارش گلبرگ سبز، این مراسم  روز یکشنبه ۹ اردیبهشت  ساعت ۱۷ در سرای کتاب خانه کتاب برگزار می‌شود. خانه کتاب در خیابان انقلاب اسلامی، بین فلسطین و برادران مظفر جنوبی، پلاک ۱۰۸۰ واقع است.

زهره زرشناس  زاده  آذرماه سال ۱۳۳۰ در تهران، دارای دکتری فرهنگ و زبان‌های باستانی از دانشگاه تهران است.  او از  سال ۱۳۵۷  عضو هیئت علمی فرهنگستان زبان ایران  و پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ترتیب استادیار موسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی و دانشیار و استاد پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بوده است.

زرشناس  از سال ۱۳۶۸ تاکنون به تدریس در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در پژوهشگاه علوم انسانی، دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد اسلامی (واحد علوم و تحقیقات) و بنیاد ایرانشناسی اشتغال دارد و تاکنون راهنمایی و هدایت بیش از ۱۰۰ پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترا  را بر عهده داشته است. او با تألیف بیش از ۸۰ مقاله در مجلات علمی ایرانی و خارجی و تألیف ۱۰ کتاب در سال ۱۳۸۰ موفق به کسب درجه استادی (پروفسوری) شده و عضو چندین انجمن علمی ایرانی و خارجی مانند انجمن ایرانشناسان  اروپا ( SIE ) و انجمن زبانشناسی و انجمن ایران‌شناسی ایران است.

از آثار او می‌توان به این کتاب‌ها اشاره کرد: «شش متن سغدی»، «جستارهایی در زبان‌های ایرانی میانه شرقی»، «زبان و ادبیات ایران باستان»،  « میراث ادبی روایی در ایران باستان»،  «زن و واژه»،  «دستنامه سغدی»،  «جشن‌نامه دکتر بدرالزمان قریب»، « نامه خاتون ارگی و صد و نوزده  پاره نوشتار سغدیی»، «تیشتریشت» و «قصه‌هایی از سُغد»

انتهای پیام